Datovka

Úvod

Datovka je multiplatformní desktopová aplikace pro přístup k Datovým schránkám (dále DS), která plně nahrazuje starší Datovku 3 napsanou v jazyce Python. Datovka je napsaná v jazyce C/C++, sjednocuje grafické rozhraní pro operační systémy Windows, Linux a OS X a podporuje stejnou funkcionalitu, jako datovka původní. Z Datovky je možné číst zprávy, odesílat zprávy, kontrolovat integritu zpráv, exportovat doručenky i celé zprávy, exportovat přehled korespondence za určité časové období, atd. Uživatelské rozhraní aplikace se velice podobá běžným poštovním klientům. Článek o Datovce si můžete přečíst na blogu sdružení CZ.NIC.

Vlastnosti Datovky

Podporované platformy

Zřeknutí se zodpovědnosti

Použití této aplikace je pouze na vlastní nebezpečí a sdružení CZ.NIC v žádném případě neodpovídá za žádné způsobené škody. Sdružení CZ.NIC neni provozovatelem systému ISDS.

Doporučení před instalací

V případě, že se rozhodnete instalovat Datovku a vyzkoušet na datech a nastaveních z Datovky 3, velmi doporučujeme si nejprve tyto data někam zálohovat (veškeré databázové soubory jednotlivých účtů a konfigurační soubor dsgui.conf), než spustíte Datovku. Konfigurační soubor (a soubory databází, pokud jste je nepřesunuli jinam) naleznete v těchto adresářích:

Windows XP: c:\Documents and Settings\{user}\.dsgui\
Windows Vista a novější: c:\Users\{user}\AppData\Roaming\.dsgui\
Linux a OS X: /home/{user}/.dsgui/

Pokud požíváte vlastní umístění databázových souborů a pokud si již nepamatujete jejich umístění, pak tuto informaci naleznete v souboru dsgui.conf. Hledejte záznamy označené jako database_dir. Zálohujte si všechny nalezené soubory příponou .db. Pokud nejsou databázové soubory poškozeny, měla by po instalaci bez problémů naběhnout Datovka se všemi uloženými zprávami.

Jestliže jsou databázové soubory poškozeny, uložte si jejich záložní kopie, které jste si předtím vytvořili někam na disk a odstraňte jejich originály z umístění, odkud je aplikace nahrává a vytvořte účty znovu. V některém z dalších vydání Datovky doplníme nástroj pro obnovení dat z poškozených databázových souborů.

V žádném případě pak ale již nepoužívejte Datovku 3, pokud jste již spustili novou verzi. Stará verze si neporadí s některými novými vlastnostmi a může způsobit nekonzistenci dat v databázi.

Doporučujeme také nejprve předchozí verzi Datovky odinstalovat z počítače před instalací nové verze Datovky.

Instalační balíčky verze 4.8.1

Instalační balíčky linuxových distribucí

Uživatelská příručka - návod na používání aplikace

Změny a novinky ve verzi 4.8.1

Hlášení chyb a tipy na rozšíření aplikace

Rádi bychom získali zpětnou odezvu od uživatelů. Nemáme takové možnosti testovat chování Datovky v situacích, kdy je nutné zpracovávat veliké množství zpráv. Také uvítáme jakékoliv náměty na vylepšení. Chyby v aplikaci Datovka můžete hlásit do našeho GITLabu nebo na emailovou adresu datove-schranky@labs.nic.cz. Do předmětu zprávy prosím specifikujte, že se jedná o "Datovku".

Upozornění: Pokud součástí Vašeho hlášení či žádosti o pomoc s Datovkou musejí být a budou důvěrné informace, prosíme, označte je tak, budeme s nimi jako s důvěrnými zacházet (nebudou předány 3. osobám, po odstranění problému, kvůli jehož řešení nám byly poskytnuty, budou nenávratně smazány).

Ukázka

Datovka screenshot

Upozornění na změnu certifikátů

Dne 13.9.2015 došlo ke změně certifikátů potřebných pro připojení k serveru ISDS - viz tento odkaz. Je to málo pravděpodobné, ale kvůli této změně může přestat Datovka fungovat.

Datovka používá systémové úložiště certifikátů. Seznamy těchto certifikátů se běžně aktualizují s aktualizacemi operačního systému. Pokud používáte systém, na který již nevycházejí aktualizace, nebo máte aktualizace vypnuty, nebo jste jako uživatelé prováděli změny, pak se může stát, že v úložišti budou požadované certifikáty chybět. V tom případě je třeba ručně doplnit. Požadované certifikáty lze nalézt na www.geotrust.com, konkrétně s velikou pravděpodobností bude scházet některý z certifikátů: Equifax_CA nebo GeoTrust_CA.

Windows XP SP2 a starší nepodporují algoritmy pro ověření těchto nových certifikátů.

Pro vývojáře

Vývojové verze programu Datovka jsou k dispozici ve veřejném GIT repozitáři. Pro stažení použijte následující příkaz:

git clone https://gitlab.labs.nic.cz/labs/qdatovka.git

Webové procházení GITu: https://gitlab.labs.nic.cz/labs/qdatovka/tree/master

Datovka je závislá na knihovnách: