Datovka

Úvod

Datovka je multiplatformní desktopová aplikace pro přístup k Datovým schránkám (dále DS) a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Aplikace je napsaná v jazyce C/C++, sjednocuje grafické rozhraní pro operační systémy Windows, Linux a OS X a podporuje stejnou funkcionalitu, jako starší Datovka 3. Z Datovky je možné stahovat a číst zprávy, odesílat zprávy, kontrolovat integritu zpráv, exportovat doručenky i celé zprávy, exportovat přehled korespondence za určité časové období, atd. Uživatelské rozhraní aplikace se velice podobá běžným poštovním klientům. Článek o Datovce si můžete přečíst na blogu sdružení CZ.NIC. Podrobnějsí popis aplikace a návod na její ovládání naleznete v Uživatelské příručce.

Vlastnosti Datovky

Podporované platformy

Zřeknutí se zodpovědnosti

Použití této aplikace je pouze na vlastní nebezpečí a sdružení CZ.NIC v žádném případě neodpovídá za žádné způsobené škody. Sdružení CZ.NIC neni provozovatelem systému ISDS.

Doporučení před instalací

Pokud budete provádět aktualizaci aplikace, musíte ji nejprve řádně ukončit, a potom teprve instalovat novější verzi. Na systémech Windows při spustěné Datovce se nemusí instalace zdařit.

Instalační balíčky verze 4.9.1

Instalační balíčky linuxových distribucí

Uživatelská příručka, FAQ a API - návody na používání aplikace

Změny a novinky ve verzi 4.9.1

Hlášení chyb a tipy na rozšíření aplikace

Rádi bychom získali zpětnou odezvu od uživatelů. Nemáme takové možnosti testovat chování Datovky v situacích, kdy je nutné zpracovávat veliké množství zpráv. Také uvítáme jakékoliv náměty na vylepšení. Chyby v aplikaci Datovka můžete hlásit do našeho GITLabu nebo na emailovou adresu datove-schranky@labs.nic.cz. Do předmětu zprávy prosím specifikujte, že se jedná o "Datovku".

Upozornění: Pokud součástí Vašeho hlášení či žádosti o pomoc s Datovkou musejí být a budou důvěrné informace, prosíme, označte je tak, budeme s nimi jako s důvěrnými zacházet (nebudou předány 3. osobám, po odstranění problému, kvůli jehož řešení nám byly poskytnuty, budou nenávratně smazány).

Ukázka

Datovka screenshot

Upozornění na změnu certifikátů

Dne 13.9.2015 došlo ke změně certifikátů potřebných pro připojení k serveru ISDS - viz tento odkaz. Je to málo pravděpodobné, ale kvůli této změně může přestat Datovka fungovat.

Datovka používá systémové úložiště certifikátů. Seznamy těchto certifikátů se běžně aktualizují s aktualizacemi operačního systému. Pokud používáte systém, na který již nevycházejí aktualizace, nebo máte aktualizace vypnuty, nebo jste jako uživatelé prováděli změny, pak se může stát, že v úložišti budou požadované certifikáty chybět. V tom případě je třeba ručně doplnit. Požadované certifikáty lze nalézt na www.geotrust.com, konkrétně s velikou pravděpodobností bude scházet některý z certifikátů: Equifax_CA nebo GeoTrust_CA.

Windows XP SP2 a starší nepodporují algoritmy pro ověření těchto nových certifikátů.

Pro vývojáře

Vývojové verze programu Datovka jsou k dispozici ve veřejném GIT repozitáři. Pro stažení použijte následující příkaz:

git clone https://gitlab.labs.nic.cz/datovka/datovka.git

Webové procházení GITu: https://gitlab.labs.nic.cz/datovka/datovka/tree/master

Datovka je závislá na knihovnách: